De AEX en de DAX boekten maandagmiddag lichte terreinwinst, terwijl de graadmeters in Londen en Parijs daalden. Wall Street had last van matig presterende banken.
Bankaandelen zakten terug nadat de Amerikaanse bank Morgan Stanley tegenvallende kwartaalresultaten presenteerde. Delta Lloyd, dat in de afgelopen twee maanden overwegend beurswaarde verloor, deed echter goede zaken.
Kort na de lagere opening van Wall Street noteerde de AEX 0,1 procent hoger op 448,41 punten. De MidKap ging 0,2 procent vooruit tot 666,23 punten. De DAX in Frankfurt steeg 0,3 procent, terwijl de FTSE in Londen en de CAC 40 in Parijs respectievelijk 0,6 en 0,3 procent verloren.
De aandelenbeurzen in New York openden maandag iets onder de slotstanden van afgelopen vrijdag. Morgan Stanley was, na onder meer Goldman Sachs en JPMorgan Chase, de zoveelste bank die tegenvallende kwartaalresultaten presenteerde. Vooral de inkomsten bij de handel in obligaties konden beleggers niet bekoren.
Wall Street lager na tegenvallende winst zakenbank Morgan Stanley
Enkele minuten na de openingsbel stond de Dow-Jonesindex 0,4 procent lager op 17.155 punten. De S&P 500 daalde 0,4 procent tot 2025 punten en de Nasdaq moest 0,2 procent terug tot 4875 punten.
De nettowinst van Morgan Stanley (min 6,5 procent) daalde van 1,6 miljard dollar in het derde kwartaal van 2014 tot 1 miljard dollar in het afgelopen kwartaal. De totale opbrengsten van de bank zakten vorig kwartaal met 1,1 miljard dollar naar 7,8 miljard dollar. Dat is de sterkste daling van de afgelopen drie jaar.
Dieetbedrijf Weight Watchers was juist de uitblinker nadat bekendgemaakt werd dat Oprah Winfrey een belang van 10 procent in de onderneming neemt. Weight Watchers kampt al langere tijd met tegenvallende resultaten. Beleggers speculeerden op een ommekeer dankzij de investering van de mediatycoon en zetten het aandeel 75 procent hoger.
Delta lloyd hoger, Arcelor hekkensluiter AEX
Delta Lloyd en digitaal beveiligingsspecialist Gemalto wisselden elkaar voortdurend af aan de kop van de AEX met winsten van rond de 2 procent.
Staalconcern ArcelorMittal was de hekkensluiter met een verlies van 2,5 procent, op afstand gevolgd door Shell en Aalberts Industries (min 0,9 procent).
Shell (min 1,3 procent) had, evenals BP en Total, last van een flinke daling van de olieprijzen. Het olieconcern stond x procent lager, terwijl BP en Total tot 1,4 procent inleverden. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde met 2,4 procent tot 46,11 dollar. Brentolie werd 2,6 procent goedkoper op 49,11 dollar per vat. Tegenvallende kwartaalresultaten van de Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gassector Halliburton kwamen het sentiment ten aanzien van de olieconcerns evenmin ten goede.
In Parijs steeg Danone 1,8 procent. Het Franse moederbedrijf van merken als Activia, Evian en Danoontje zag de omzet in het derde kwartaal sterker groeien dan verwacht. De Duitse geldautomatenfabrikant Wincor Nixdorf steeg in Frankfurt 17 procent na een overnamebod door de Amerikaanse branchegenoot Diebold.
Metro kreeg er 2,6 procent bij. Het Duitse moederbedrijf van Makro, Media Markt en Saturn verwacht een goede kerstperiode te zullen beleven. Deutsche Bank klom ruim 3,5 procent. De grootste bank van Duitsland neemt haar organisatie op de schop en wil de zakenbankactiviteiten opsplitsen.
De euro was 1,1335 dollar waard, tegen 1,1350 dollar bij het Europese slot op vrijdag.
Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl